Pęknięte okno na warszawskie podwórko

duże szklane okna zespolone

We współcześnie montowanych oknach stosuje się tzw. szyby zespolone, to znaczy zestawy składające się z dwóch bądź więcej szyb, dzięki temu – przy stosunkowo małej grubości przeszklenia – uzyskuje się doskonałą izolacyjność termiczną. Między taflami szyb osadzone zostają ramki dystansowe, umożliwiające utworzenie rozdzielającej pustki napełnionej powietrzem względnie gazem szlachetnym, i pochłaniacz wilgotności. Tafle szyb i ramki zostają połączone w jedną całość za pomocą mas uszczelniająco-klejących. Z tego powodu – nawet jeżeli pęknie tylko jedna tafla szklana – trzeba wymontować całość.

Jakość szyb scalanych może być przeróżna, z tej przyczyny należy pytać producenta, jakie szyby instaluje w swoich oknach. Dobrze, aby pochodziły od dużej, dobrej firmy, posiadającej certyfikaty ISO. Mamy wówczas gwarancję, że argon w zestawie szybowym rzeczywiście jest w środku, a nie jedynie na naklejce. Nowy pakiet szybowy zdołamy naturalnie zamówić u producenta od jakiego pochodzi okno, jednak w większości wypadków szybciej będzie gdy szklenie okien polecimy zakładowi szklarskiemu. Niesłusznie kojarzą się nam one jedynie z drobnymi zamówieniami, na przykład z wstawianiem pojedynczych szyb do niedużych okienek albo też drzwi wewnętrznych. Aktualnie szklarz to zawód wymagający obszernej wiedzy budowlanej, a warsztat szklarski to zazwyczaj złożony park maszynowy – zobacz jak wygląda proces technologiczny w warszawskim zakładzie szklarskim Parcie na Szkło  (szczegóły na stronie partnerzy). Bez problemu możemy zrobić tam szybę zespoloną każdej wielkości, z powietrzem czy gazem wewnątrz.

Pomimo pozorów wymiana szyby scalanej nie jest operacją skomplikowaną, i można spróbować zrobić to samodzielnie, ale z pewnością bezpieczniej jest zamawiać nową szybę razem z jej zamontowaniem. Koszta będą wprawdzie wyższe, jednakże mamy gwarancję, że tafla szklana zostanie właściwie zamontowana. Poza tym, jeśli zamawiamy materiał razem z zamontowaniem, a nowa szyba rozbije się w czasie przewozu względnie montażu, odpowie za to serwisant. Nowa szyba zespolona powinna być idealnie dobrana do naszego okna. Jej wielkość zależy nie jedynie od rozmiarów okna, ale dodatkowo od rodzaju zastosowanych profili. W jaki sposób znaleźć warsztat szklarski w swej okolicy? Nic skomplikowanego, wystarczy wpisać w Google zdanie: usługi szklarskie Warszawa, a otrzymamy mnóstwo rezultatów.